Finał VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa

Finał VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa

Drodzy uczestnicy konkursu

Sumując tegoroczną (już VII) edycję naszego konkursu pragniemy po raz kolejny podziękować wszystkim jego uczestnikom za chęć wzięcia w nim udziału i nadesłaniu nam swoich opowiadań. Było ich bardzo wiele, grubo ponad czterysta, a ich poziom oceniamy w wielu wypadkach jako wysoki.

W ocenie prac braliśmy pod uwagę umiejętność narracji, idee przekazywane w opowiadaniu, empatię, czyli współodczuwanie, wczuwanie się w uczucia i poglądy innych oraz akceptację innych postaw. Ważna też była dla nas zdolność do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, a z drugiej strony również wyobraźnia. Swego rodzaju mistrzostwem warsztatu młodych pisarzy było to, że niektóre z ich opowiadań potrafią czytelnika wzruszyć.

Ustalając regulamin nie wskazaliśmy preferencji odnośnie formy, gatunku, czy konwencji literackiej. Obok opowiadań pojawiły się też próby bajek, nawet baśni, czy opowiadania z zakresu fantastyki. Wiele bardzo ciekawych.

Uważamy, że poziom tegorocznego konkursu był stosunkowo wysoki. Owszem, zdarzały się błędy stylistyczne, gramatyczne, interpunkcyjne. Wiele z nich być może przeoczyliśmy nawet w czasie dość pobieżnej (z braku czasu i kadr) adiustacji i korekty. Co ciekawe, błędy te można poprawiać już dziś stosując narzędzia tzw. sztucznej inteligencji (nie zawsze po nie sięgaliśmy z braku czasu, ale w przyszłości będzie to jeszcze prostsze). Wspomniane błędy braliśmy po uwagę w naszej ocenie tylko w niewielkim stopniu, choć uważamy za ważne to, by piszący starał się przekazać swą pracę swemu czytelnikowi i w tym zakresie dopracowaną. To wyraz swego rodzaju szacunku dla naszych czytelników. Przecież to dla nich piszemy.

Jak już pisaliśmy przy okazji tego i poprzednich konkursów, tworzenie, sztuka, to nie wyścig, rywalizacja. To odczuwanie oraz dzielenie się z innymi naszym obrazem świata, naszym nań spojrzeniem. Niemniej jednak, już od starożytności i w tej dziedzinie trwa jakaś rywalizacja. Wybraliśmy w pierwszym etapie 40 opowiadań, później dodaliśmy do tej puli jeszcze osiem. Wszystkie (niektóre z opóźnieniem, za co przepraszamy) publikowaliśmy już na łamach naszych stron internetowych: Miesięcznik WOBEC (miesiecznik-wobec.pl) oraz Miesięcznik Kreatywni (e-kreatywni.eu).

Zapraszamy wszystkich laureatów pierwszego etapu konkursu do stałej współpracy z naszym miesięcznikiem: z wielką radością będziemy publikować Wasze kolejne utworzy literackie i promować oraz wspierać Waszą twórczość. Taki zresztą jest cel naszego miesięcznika:
(Zobacz: http://e-kreatywni.eu/index.php/o-nas)
W miesięczniku KREATYWNI wszystkie opowiadania, które zakwalifikowały się do 1 etapu konkursu opublikowaliśmy w majowym numerze naszego miesięcznika ( http://miesiecznik.e-kreatywni.eu/index.php/numer-88 ), a osobno zgromadzone są tutaj: http://e-kreatywni.eu/index.php/o-nas
Przy naszym miesięczniku działa również wydawnictwo. Postanowiliśmy wydać antologię wyróżnionych w konkursie utworów w formie e-booka i planujemy udostępnić go jeszcze w czerwcu 2024 r. Aby zapewnić autorom szerszy zasięg wydamy e-book na otwartej licencji CREATIVE COMMONS w 3 różnych formatach (pdf, e-pub oraz mobi)

Do końca roku szkolnego 2023/24 (niektórzy autorzy uczą się jeszcze w szkole) nadeślemy wyróżnionym autorom dyplomy. 

.

Dzięki nadesłanym opiniom, niewielkim recenzjom i innym głosom z Waszej strony lub od Czytelników wybraliśmy osiem opowiadań, które postanowiliśmy wyróżnić, są to opowiadania:

  • Olivii Hadzińskiej – Z zapisków bytomskiej maturzystki  (I nagroda),

oraz 7 równorzędnych wyróżnień (II nagroda), dla opowiadań:

  • Pauli Apanowicz – Pisklę ciernistych krzewów
  • Kingi Brdej – Bibliotekarz,
  • Antoniny Mrowiec – Koncert,
  • Juranda Tomczyka – O dziewczynce, która kradła pączki
  • Magdaleny Krzemianowskiej – Syn Nawigatora
  • Natalii Jasińskiej – Kruk
  • Małgorzaty Mizera – Dziewczyna ze śmietnika

Jury Konkursu na opowiadanie im. Bolesława Prusa:
Piotr Kotlarz i Jan Jackowicz-Korczyński