Drodzy uczestnicy konkursu
Sumując tegoroczną (już VII) edycję naszego konkursu pragniemy po raz kolejny podziękować wszystkim jego uczestnikom za chęć wzięcia w nim udziału i nadesłaniu nam swoich opowiadań. Było ich bardzo wiele, grubo ponad czterysta, a ich poziom oceniamy w wielu wypadkach jako wysoki.
W ocenie prac braliśmy pod uwagę umiejętność narracji, idee przekazywane w opowiadaniu, empatię, czyli współodczuwanie, wczuwanie się w uczucia i poglądy innych oraz akceptację innych postaw. Ważna też była dla nas zdolność do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, a z drugiej strony również wyobraźnia. Swego rodzaju mistrzostwem warsztatu młodych pisarzy było to, że niektóre z ich opowiadań potrafią czytelnika wzruszyć.
Ustalając regulamin nie wskazaliśmy preferencji odnośnie formy, gatunku, czy konwencji literackiej. Obok opowiadań pojawiły się też próby bajek, nawet baśni, czy opowiadania z zakresu fantastyki. Wiele bardzo ciekawych.
Uważamy, że poziom tegorocznego konkursu był stosunkowo wysoki. Owszem, zdarzały się błędy stylistyczne, gramatyczne, interpunkcyjne. Wiele z nich być może przeoczyliśmy nawet w czasie dość pobieżnej (z braku czasu i kadr) adiustacji i korekty. Co ciekawe, błędy te można poprawiać już dziś stosując narzędzia tzw. sztucznej inteligencji (nie zawsze po nie sięgaliśmy z braku czasu, ale w przyszłości będzie to jeszcze prostsze). Wspomniane błędy braliśmy po uwagę w naszej ocenie tylko w niewielkim stopniu, choć uważamy za ważne to, by piszący starał się przekazać swą pracę swemu czytelnikowi i w tym zakresie dopracowaną. To wyraz swego rodzaju szacunku dla naszych czytelników. Przecież to dla nich piszemy.
Jak już pisaliśmy przy okazji tego i poprzednich konkursów, tworzenie, sztuka, to nie wyścig, rywalizacja. To odczuwanie oraz dzielenie się z innymi naszym obrazem świata, naszym nań spojrzeniem. Niemniej jednak, już od starożytności i w tej dziedzinie trwa jakaś rywalizacja. Wybraliśmy w pierwszym etapie 40 opowiadań, później dodaliśmy do tej puli jeszcze osiem. Wszystkie (niektóre z opóźnieniem, za co przepraszamy) publikowaliśmy już na łamach naszych stron internetowych: Miesięcznik WOBEC (miesiecznik-wobec.pl) oraz Miesięcznik Kreatywni (e-kreatywni.eu).
Zapraszamy wszystkich laureatów pierwszego etapu konkursu do stałej współpracy z naszym miesięcznikiem: z wielką radością będziemy publikować Wasze kolejne utworzy literackie i promować oraz wspierać Waszą twórczość. Taki zresztą jest cel naszego miesięcznika:
(Zobacz: http://e-kreatywni.eu/index.php/o-nas)
W miesięczniku KREATYWNI wszystkie opowiadania, które zakwalifikowały się do 1 etapu konkursu opublikowaliśmy w majowym numerze naszego miesięcznika ( http://miesiecznik.e-kreatywni.eu/index.php/numer-88 ), a osobno zgromadzone są tutaj: http://e-kreatywni.eu/index.php/o-nas
Przy naszym miesięczniku działa również wydawnictwo. Postanowiliśmy wydać antologię wyróżnionych w konkursie utworów w formie e-booka i planujemy udostępnić go jeszcze w czerwcu 2024 r. Aby zapewnić autorom szerszy zasięg wydamy e-book na otwartej licencji CREATIVE COMMONS w 3 różnych formatach (pdf, e-pub oraz mobi)
Do końca roku szkolnego 2023/24 (niektórzy autorzy uczą się jeszcze w szkole) nadeślemy wyróżnionym autorom dyplomy.
.
Dzięki nadesłanym opiniom, niewielkim recenzjom i innym głosom z Waszej strony lub od Czytelników wybraliśmy osiem opowiadań, które postanowiliśmy wyróżnić, są to opowiadania:
- Olivii Hadzińskiej – Z zapisków bytomskiej maturzystki (I nagroda),
oraz 7 równorzędnych wyróżnień (II nagroda), dla opowiadań:
- Pauli Apanowicz – Pisklę ciernistych krzewów
- Kingi Brdej – Bibliotekarz,
- Antoniny Mrowiec – Koncert,
- Juranda Tomczyka – O dziewczynce, która kradła pączki
- Magdaleny Krzemianowskiej – Syn Nawigatora
- Natalii Jasińskiej – Kruk
- Małgorzaty Mizera – Dziewczyna ze śmietnika
Jury Konkursu na opowiadanie im. Bolesława Prusa:
Piotr Kotlarz i Jan Jackowicz-Korczyński