blog
zespołu redakcyjnego miesięcznika

NASI AUTORZY W SIECI: reaktywacja

Od grudnia 2024 rozpoczęliśmy reaktywację działu tematycznego, który prowadziliśmy już w pierwszym naszym (nieaktywnym  już w Internecie) serwisie dziennikarstwa młodzieżowego EYIA: (European Youth Information Agency) oraz pierwszych lat miesięcznika WOBEC. W tamtym czasie prowadziliśmy osobny dział: NASI AUTORZY W SIECI. Obecnie wracamy do tego pomysłu, bo przecież jednym  celów naszego miesięcznika jest PROMOCJA naszych autorów. 

W naszych edukacyjnych działaniach na rzecz rozwoju osobistych kompetencji cyfrowych szczególną jednym z kluczowych tematów było zawsze: Jak wykorzystać optymalnie najnowsze technologie sieciowe, multimedialne i mobilne dla swojego indywidualnego, pełnego rozwoju: auto-rozwoju, auto-kreacji oraz auto-promocji.
Było to jednym z głównych celów naszego działania w trakcie nauczania w szkole informatyki (czy technologii informacyjnej) i było niepokojącym doświadczeniem realnej konsumpcji narzędzie i zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.
Więcej na ten temat pisałem/mówiłem w czasie kiedy jeszcze uczyłem w szkole:  http://old.e-kreatywni.eu/index.php/ars-muzycznie-44/nie-bawitko-kreatywne-wykorzystanie-internetu-janek-jackowicz-korczynski

Szczególnie silny nacisk kładłem na ten z trzech wymienionych wyżej cyfrowych kompetencji: umiejętność cyfrowej na AUTO-PROMOCJI.

Ten temat jest jeszcze dzisiaj nie za bardzo zauważany i raczej jest całkowicie niedoceniany. Zawsze mnie dziwiło, że do każdego aplikowania na dowolną funkcję wymagane jest przygotowanie CV oraz listu motywacyjnego a nikt nie pamięta o tym, że nie tylko te dokumenty będą brane pod uwagę, ale najprawdopodobniej kandydat zostanie WYGOOGLOWANY aby zobaczyć co i nim wie sieć.
DLATEGO TAK WAŻNA JEST UMIEJĘTNOŚĆ STEROWANIA INFORMACJĄ DOSTĘPNĄ O SOBIE W SIECI. 


Języki programowania informacji sieciowej www maj a swoje własne META-narzędzia do sterowania wyszukiwarkami internetowymi. Dawniej narzędzia te obsługiwali informatycy tworzący strony internetowe. 
Obecnie wszyscy mogą publikować w Internecie i prawie nikt nie robi tego kodując strony w języku HTML (obecnie zresztą dynamiczne strony są bardziej złożone).


Najczęściej używane są powszechnie social-media a przecież ich głównym celem wcale nie jest dobro użytkowników ale ZARABIANIE na ich aktywności. 

Od wielu lat, we wszystkich realizowanych projektach sieciowych używamy Systemu Zarządania Treścią (Content Management System) CMS -JOOMLA. (dawniej CMS MAMBO). Jego najważniejsze zalety to:

  1. Jest aplikacją na wolnej licencji GNU GPL (tym samym nieodpłatną) oraz dynamicznie się rozwijającą dzięki licznemu sztabowi deweloperów - woluntariuszy. System jest nieustannie rozwijany i dostosowywany do zmieniających się, coraz to innych, wyzwań sieciowych.
  2. Ma budowę modułową (jak klocki lego) i w oparciu o wielką ilość dodatkowych rozszerzeń można zbudować sieciową aplikację o dowolnej funkcjonalności. Jeśli nie ma potrzebnych nam dodatków umiemy sami je zbudować w oparciu o dostępną dla systemu biblioteką API.
  3. WAŻNE dla tematu autopromocji!!!! Edytor treści wbudowany w system umożliwia autorowi, przy pomocy odpowiedniego formularza,  REDAGOWANIE ODPOWIEDNICH METADANYCH tworzonego dokumentu internetowego odpowiadających za sterowanie wyszukiwarkami w odniesieniu do tworzonej treści.
    TYM SAMYM KAŻDY AUTOR MOŻE SAMODZIELNIE, ODPOWIEDNIO USTAWIAJĄĆ MATADANE PRZEZNACZONE DLA WYSZUKOWAREK może system wykorzysta c aby ZBUDOWAĆ SWÓJ PROFIL SIECIOWY ZGODNIE ZE SWOIMI POTRZEBAMI!

Metodę takiej autopromocji staraliśmy się promować we wszystkich kolejno realizowanych projektach  począwszy od Programy INTERKL@SA z przełomu wieku aż do dziennikarskiego PRESSMEDIA w VI LO w Gdańsku (2007-2024),  

Obecnie chcemy naszym autorom również stworzyć taką możliwość. Będziemy to systematycznie proponować wybranym autorom. Nie da się wszystkiego zrobić na raz...