Maluch w wózku, w rączkach smartfon...


Od redakcji:
Ze względu na rangę tematu pozwalamy sobie na publikację treści informacji otrzymanej za pomocą newslettera od Stowarzyszenia Wspólna Sprawa. Odnosi on do ważnego wywiadu opublikowanego na licencji (C) serwisu stowarzyszenia. Link poniżej, pod koniec treści niniejszego felietonu.


Drodzy Sympatycy Stowarzyszenia Twoja Sprawa!

Na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży sporo czasu poświęcono zbyt wczesnemu udostępnianiu ekranów dzieciom. Warto poruszać ten temat oraz uświadamiać rodziców i opiekunów. Stowarzyszenie Twoja Sprawa stara się to robić już od dłuższego czasu, bo specjaliści biją na alarm!
Badania pokazują, że w Polsce co drugie dziecko w wieku do 6 lat używa urządzeń mobilnych. Wśród tych, które mają mniej niż rok - co dziesiąte.



O możliwych konsekwencjach mówi się wciąż zdecydowanie za mało. Dlatego przypominamy o obszernym wywiadzie, którego Stowarzyszeniu Twoja Sprawa udzieliła dr Magdalena Rowicka, psycholog z Akademii Pedagogiki Specjalnej, autorka badań "Brzdąc w sieci".
 
Jeśli jeszcze się z nim nie zapoznaliście - zachęcamy do lektury: Maluch w wózku, w rączkach smartfon. "Niania, uspokajacz, nagroda…"
Oto wybrane, krótkie fragmenty:
„W realnym świecie dzieci uczą się na przykład, że gdy piłka znajduje się daleko to jest mniejsza. Gdy się zbliża nagle staje się większa i żeby uniknąć uderzenia trzeba ją złapać albo się odsunąć. Dzieci, które poznają świat za pomocą ekranu, nie są w stanie tego doświadczyć. Piłka na ekranie jest zawsze takich samych rozmiarów.”
„Dorośli często nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest towarzyszenie dziecku i zostawiają je same ze smartfonem czy tabletem. A nie przyszłoby im przecież do głowy, żeby 3 czy 4-latka wypuścić samego na spacer, prawda? Zawsze są obok malucha na placu zabaw, czy w piaskownicy.”
„Wystarczy, że dziecko kliknie w coś przypadkowo i ze świata oglądanej bajki może przenieść się na przykład do reklamy jakiejś brutalnej gry lub horroru, gdzie na ekranie bryzga krew. Dziecko nie wie co się dzieje, nie rozumie. To może się skończyć płaczem, przedłużającym się lękiem…”

Cały wywiad przeczytacie TUTAJ.

Pozdrawiamy Was serdecznie,
Zespół Stowarzyszenia Twoja Sprawa

za: newsletterem Stowarzyszenia Twoja Sprawa

 


redaktor prowadząca: Nadia Zielińska