NIE BAWITKO, a wystarczy tylko chcieć


Podmiotem edukacji nie jest szkoła, a celem nie jest realizacja sztywnych, urzędowych podstaw programowych 

Podmiotem edukacji są nasze dzieci / uczniowie a celem jest ich pełny rozwój dla jutra, a nie dla wczorajszych szablonów.


Obecny system szkoły deprawuje dzieci i młodzież. Młodzi nie widzą żadnej motywacji, aby zaangażować się w naukę, bo szkoła nie tylko nudna, ale nie umie w żaden sposób uzasadnić celowości obowiązków, jakie narzuca uczniom.

Trudno się dziwić, że młodzi nie mają żadnej motywacji do uczenia się, bo nikt im nie wytłumaczył, że jest to sensowne dla jego przyszłości i przekłada się na przysłowie ,,jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz''... 

Trudno do młodych mieć pretensje, że  nie mają motywacji angażowania się w UCZENIE SIĘ.
Cele naszego przestarzałego systemu edukacji  są tak bardzo irracjonalne, że trudno się dziwić, że młodzi "tego nie kupują''.

Nie wiem, jak wy, ale ja nie wyobrażam sobie przykładać do czegokolwiek najmniejszego nawet wysiłku jeśli nie widzę racjonalnego sensu oraz korzyści z takiego działania.

Wolę się wtedy pobawić w Bawitko.


I jak tu się dziwić naszym uczniom?

W tym miejscu warto zacytować  podsłuchane w trakcie jakiejś tam rozmowy na temat edukacji całkiem trafne porównanie. Nauczyciel z Finlandii zapytany o sukces edukacji w ich kraju odpowiedział:

Mamy sukcesy, bo my PRZYGOTOWUJEMY UCZNIÓW DO ŻYCIA w 21 wieku a nie DO ZDAWANIA TESTÓW.

Ja poza filozofią i etyką specjalizuję się w lekcjach informatyki. Stąd najłatwiej mi o podawanie przykładów z tej dziedziny.

Dlatego przytaczam tu film poniżej:
Szlag mnie trafia, jak młodzi wykorzystują nowe technologie tylko do zabawy i nawet nie wiedzą, że wystarczy tylko chcieć...

Film jest kompilacją pokazów finałowych z moich autorskich obozów internetowych INTERKAMP z lat 2012 oraz 2013.

Edukacja a właściwie wychowanie do rozwoju z wykorzystaniem ICT jest nadal głównym kierunkiem mojego działania i moją osobistą pasją. Filmik niniejszy zmontowałem zaraz po powrocie ze zbiórki w Gdańsku na wyjazd 2 turnusu obozów Interkamp w dniu 12 lipca 2014 r. (odprowadzałem na zbiórkę własną córkę, która jechała na obóz jako nowa  młoda kadra ). 

graficzny identyfikator działu FELIETONY

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation