Czym jest nasza książka


Książka adresowana jest do rodziców zainteresowanych rozwijaniem myślenia matematycznego swoich dzieci, nauczycieli przedszkoli i klas 1-3 szkoły podstawowej oraz studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesno - szkolnej.

Zaistniała sytuacja – pandemia 2020 - zobowiązała rodziców do większego zaangażowania się w edukację swoich dzieci. Autorki opracowały metodyczną propozycję z myślą o pomocy dzieciom i ich opiekunom. Dały im do ręki Magiczne Drzewo - narzędzie wspierające rozwijanie kompetencji matematycznych dziecka.

Do książki załączone są karty z elementami drzewa matematycznego, które konstruowane przez dziecko pomoże mu w rozwijaniu szeregu umiejętności matematycznych, w tym szczególnie umiejętności schematyzowania. Wycinanie tych elementów pozostawione zostało dzieciom jako twórcom swoich pomocy dydaktycznych.

Książka zawiera ćwiczenia, których celem jest wspieranie dzieci rozpoczynających uczenie się matematyki.

Zaproponowane zadania uwzględniają różne sytuacje życiowe. Prowokują do tworzenia warunków wymagających wspólnego zaangażowania dorosłego i dziecka w pro - ces budowania schematu Magicznego Drzewa.

Proponowane ćwiczenia łączą w sobie sprawdzoną w swej skuteczności metodę uczenia się przez działanie (learning by doing) z aktywnością matematyczną – matematyzowaniem i schematyzowaniem.

 
 

WSPÓŁPRACA

 

Książka została przygotowana i wydana we współpracy i przy wsparciu nauczycieli z Internetowej grupy Superbelfrzy RP Eduzmieniacze (http://www.superbelfrzy.edu.pl/).

 

  • Współautorka książki Katarzyna Zajączkowska należy grupy Superbelfrzy MINI, która  zrzesza innowacyjnych nauczycieli nauczania początkowego.

  • Ilustracje do książki wykonała liderka w świecie myślografii Vítězslava Hoffmann (Grupa Superbelfrzy RP), nauczycielka z Gdańska

  • Do druku przygotował Jan Jackowicz Korczyński (grupa Superbelfrzy RP), redaktor naczelny Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego KREATYWNI i ko -ordynator Innowacji Pedagogicznej Uczenie się przez działanie: dziennikarstwo internetowe w VI LO w Gdańsku. Książka została wydana nakładem prowadzonego przez niego miesięcznika. 

  

DYSTRYBUCJA

szkola-przyjazna-dla-sprawiedliwego-handlu-edukacja-prawna-66831.jpg [miniatura]Do współpracy w zakresie dystrybucji książki zarówno w wersji drukowanej jak i w wersji cyfrowego e-booka udało się pozyskać SPÓŁDZIELNIĘ UCZNIOWSKĄ z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Spółdzielnie uczniowskie są innowacyjnymi projektami  edukacyjnymi uczenia się przedsiębiorczości przez praktyczną działalność gospodarczą (zobacz: Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej: frsu.pl).
VI Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku posiada oficjalny tytuł Szkoła Przyjazna Sprawiedliwemu Handlu (zob.: http://zso6.edu.gdansk.pl/pl/page/projekty-5/innowacje/edukacja-prawna ).

W liceum tym realizowana jest też innowacja pedagogiczna Uczenie się przez działanie (learning by doing) http://pressmedia.vilogdansk.pl/. Od 2019 r. w  VI LO w Gdańsku działa Spółdzielnia Uczniowska. W drugiej połowie czerwca 2020 r. uruchomi ona swój własny sklep internetowy, w którym będzie można nabyć, między innymi, książkę w wersji drukowanej jak i w formie e-booka.   

 

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation