Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

najczęściej czytane w numerze: 

(UWAGA! Poniższe dane nie są jednoznaczne,  dlatego specjalnie wyświetlamy datę publikacji. Data publikacji ma znaczący wpływ na ilość odsłon każdej pozycji. Poszczególne pozycje publikowane są w różnych dniach danego miesiąca i tym samym starsze mają szansę mieć większą ilość wejść. Po zamknięciu numeru z biegiem czasu różnice te będą coraz mniej znaczące,  ale ranking odsłon nigdy w pełni zrównoważony)

FELIETON REDAKCYJNY - nr 50

graficzny identyfikator działu FELIETONYTym razem numer kolejny numer naszego miesięcznika udało nam się zamknąć, zgodnie z planem ostatniego dnia miesiąca to jest dnia 28 lutego. We wczesnych godzinach rannych 1 marca uruchomiliśmy technicznie platformę redagowania kolejnego, już pięćdziesiątego, numeru miesięcznika za marzec 2020 r.

Dotychczas dla graficznej identyfikacji numerów  marcowych używaliśmy zawsze motywów kwiatowych. 

Tym razem postanowiliśmy odejść od tej konwencji wykorzystując motyw kobiety.

8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. 

W roku 2018, z inicjatywy Joasi Radzio, która wtedy pełniła obowiązki zastępcy redaktora naczelnego naszego miesięcznika, w marcowym numerze opublikowaliśmy pokaźną rubrykę tematyczną zatytułowaną JESTEM KOBIETĄ.  Joasia zaapelowała do autorek miesięcznika o dostarczenie do tej kolumny materiałów i w efekcie udało się zebrać 21 pozycji. Zobacz: http://mutuus.e-kreatywni.eu/index.php/mutuus-14.

W kolejne numery marcowe nie powtórzyły już podobnych inicjatyw. Być może wiąże się to również z tym, że nasza Joasia mniej czasu poświęcała na zaangażowanie się w prace redakcyjne miesięcznika, będąc coraz bardziej obciążona obowiązkami związanymi ze studiami i dziennikarskimi praktykami zawodowymi.

Dzień Kobiet był mocno fetowany przez władze epoki gierkowskiej, tym samym bezpośrednio po rewolucji Solidarności wielu za bardzo się kojarzyło, ze słusznie minionym okresem. Obecnie młode pokolenie jest wolne od tego tych doświadczeń. 
Co więcej, w minionym roku tysiące kobiet wyszło w Polsce na ulice, głośno domagając się swoich praw i wcale nie dotyczyło to tylko spraw aborcji. Nasze społeczeństwo zostało tak bardzo skłócone ze sobą, że obecnie znak błyskawicy dla jednych jest znakiem głosu kobiet domagających się swoich praw a dla innych mitycznym znakiem, który im się kojarzy z faszystowskimi ruchami. 

Z przerażeniem patrzymy na fakt, że społeczeństwo dało się tak bardzo poróżnić między sobą poprzez polityczne zabiegi starej rzymskiej doktryny ,,divide et impera'' (dziel i rządź). 

Dla naszej redakcji każdy człowiek jest wartością i nie ma z naszego punktu widzenia ani lepszego, ani ,,gorszego sortu'' człowieka. Każdy Człowiek jest ważny. Dystansujemy się od wszelkiej formy walki z każdym ,,tym innym''.  Tak silna polaryzacja poglądów współcześnie wynika w większości ze zjawiska ,,baniek informacyjmych'' oraz nacisku różnej formy indoktrynacji (medialnej, politycznej, religijnej, konsumpcyjnej...)

A przecież filozofia walki zawsze wiązała się z zabijaniem podstawowych wartości i godności człowieka. Taki był filozofia walki klas w systemie marksistowskim ale również wojny krzyżowe i inkwizycja. Do dnia dzisiejszego wielu nadal się tak brzydko bawi. 

Wracając do graficznej identyfikacji numeru marcowego, wybraliśmy twarz kobiety PATRZĄCEJ PROSTO W OCZY. 
,,Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie..."
Niezależnie czy w tych oczach jest gniew, radość, smutek lub inne emocje TO ZAWSZE są to oczy CZŁOWIEKA, który zawsze jest ważny.

popularne_nr25

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation