Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

numer 32 (zamknięty w dniu 1 października 2019 r.)
  >>> w układzie chronologicznym
  >>> w układzie alfabetycznym 
  >>> popularność

  >>> zobacz wcześniejsze numery

TLENOWE ŻYWE POMNIKI Młodzieżowego Strajku Ekologicznego : PROPOZYCJA edukacji przez działanie.

Jestem bardzo dumny z inicjatywy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Brawo GRETA! . Brawo INGA! Brawo wszyscy młodzi inicjatorzy i uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Macie nie tylko pełne wsparcie moje i naszego miesięcznika, ale jestem/jesteśmy z Was bardzo dumni. Tak trzymać. 

Mamy dla Was PROPOZYCJĘ dodatkowej akcji:

ŻYWY POMNIK TLENOWY
Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Niebawem (jeszcze w numerze wrześniowym) również propozycja: ŻYWEGO POMNIKA WODNEGO MŁODZIEŻOWEGO STRAJKU KLIMATYCZNEGO.

ZAWSZE BYŁEM ZWOLENNIKIEM ROBIENIA WSZYSTKIEGO ,,nie na niby'', dla edukacyjnych ćwiczeń i wprawek, ale  PRAWDZIWEGO DZIAŁANIA  ze skutkiem realnej, namacalnej wartości dodanej. Już od dawna funkcjonuje przysłowie: ,,Nie święci garnki lepią''.

Współcześnie w próbach naprawiania przestarzałego systemu edukacji takie działanie nazywamy EDUKACJĄ PRZEZ REALNE DZIAŁANIE: EDUCATION BY DOING.

Stąd nasza propozycja dla klas w różnych szkołach i przedszkolach. Jeśli tylko przy Waszej szkole jest na to miejsce to w ramach MŁODZIEŻOWEGO STRAJKU KLIMATYCZNEGOposadźcie za zgodą władz szkolnych oraz właścicieli terenu co najmniej jedno tlenowe drzewo OXYTREE. Warto się nim opiekować - wymaga odpowiedniego cięcia i pielęgnacji i oznaczyć go odpowiednią tabliczką, z informacją przez kogo jest posadzone i w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na rzecz ,,mnożenia'' produkcji tlenu w najbliższym otoczeniu szkoły.

Są szkoły, które mają świetne warunki do posadzenia takich drzew tlenowych, bo mają  duży teren wokół swojej szkoły. Taki duży teren ma przykładowo moja macierzysta szkoła, gdzie pod płotem za terenem zielonym można posadzić cały szpaler takich drzew. Postaram się zainteresować nauczycieli i uczniów tej szkoły do nasadzenia takich klasowych sadzonek, które już w pierwszym roku urastają do wielkości pokaźnych drzew. (zobacz klip filmowy poniżej).
Nie każda szkoła ma takie miejsca na tego typu nasadzenia, ale w porozumieniu z organem władzy samorządowej (okazja dla inicjatywy młodzieży i dzieci) uda się pozyskać inne miejsce na tego rodzaju POMNIK TROSKI MŁODYCH O KLIMAT.

Miałem wielką ochotę zasadzić sobie takie drzewko w moim ogrodzie przydomowym. Niestety ogród ten jest zbyt malutki na tak duże drzewo. 

Drzewo OXYTREE jest wychodowaną sztucznie hybrydą, ale wielostronnie przebadaną pod względem bezpieczeństwa ekologicznego. Co ważne: nie umie się rozmnażać samodzielnie i nie ma ryzyka rozplenienia się go w sposób niekontrolowany jak inne sprowadzone do nas rośliny (jak kiedyś Barszcz Sosnowskiego czy obecnie dziko i bez kontroli rozpleniona miododajna nawłoć ) Drzewa Oxytree można rozmnażać wyłącznie laboratoryjnie.

Jedna sadzonka kosztuje jak na dzisiaj niecałe 50 zł za sztukę.  kilka złotych.

Zobacz więcej: http://oxytree.pl/

Jest jedno ,,ALE'': według wskazań producenta sadzonek drzewek optymalnym okresem sadzenia OXYTREE nie są miesiące jesienne,  ale wiosenne: maj-lipiec,

Gdyby udało nam się pozyskać dzieci i młodzież do takich tlenowych nasadzeń to w ramach naszego miesięcznika opublikujemy interaktywną mapę takich TLENOWYCH POMNIKÓW Młodzieżowego Strajku Ekologicznego.

 

To jest na razie nasz całkiem świeży pomysł i szukamy dla niego partnerów zainteresowanych tego rodzaju akcją.

Prosimy również młodzież z MŁODZIEŻOWEGO STRAJKU KLIMATYCZNEGO o informację zwrotną co sądzą o tej inicjatywie i czy są nią zainteresowani.

Formularz kontaktowy udostępnimy jeszcze dzisiaj.
Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation