Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 




  >>> w układzie tematycznym
  >>> w układzie chronologicznym
  >>> w układzie alfabetycznym 
  >>> popularność

  >>> zobacz wcześniejsze numery

5 sposobów jak budować napięcie w tekście / Justyna Luszyńska



Ostatnio polubiłam krótkie i zwięzłe wpisy poradnikowe. Ale wiecie co? Coś w tym jest, bo przecież my wiecznie nie mamy czasu. Jeśli więc rzucę Wam w twarz długaśnym postem, nie będzie chciało Wam się go czytać. A jak się elegancko sprężę, opiszę co chcę i nie będę owijać w bawełnę, z pewnością to docenicie!

Dzisiaj chciałabym napisać co nieco o budowaniu napięcia. Osobiście uważam, że jest to niezbędny element każdej historii, niezależnie od gatunku. W romansach napięcie pojawia się pomiędzy główną parą, w kryminałach, gdy szukamy winnego, w fantastyce to jak w fantastyce i myślę, że tutaj czas skończyć to wymienianie, bo zaczyna brakować mi pomysłów.

(Nie ma to jak mówić, że nie będzie owijać się w bawełnę jednocześnie owijając w bawełnę. Kciuk dla mnie).

JAK BUDOWAĆ NAPIĘCIE W NASZYM TEKŚCIE?


  1. Wiesz czego chce Twój bohater? Cudownie. To teraz ani się waż mu to dać!

Na pewno wiecie już, że w każdej dobrej historii bohater powinien wiedzieć, czego chce (więcej o bohaterze TUTAJ). Jeśli tylko określimy jego cel, a tym samym często cel naszego tekstu, postarajmy się o to, by czytelnik był świadom dążeń naszego bohatera. Potem zrzućmy na niego te wszystkie przeszkody. Przeszkody być muszą.

Co by było, gdyby Harry w pierwszej części zabił Voldemorta i to bez większych problemów. Co by było, gdyby Bridget Jones od razu wiedziała, że chce być z Markiem i założyła z nim rodzinę? Co by było, gdyby Frodo od razu z marszu zniszczył pierścień?

NIC BY NIE BYŁO!

Koniec historii, mogiła. Dlatego potrzebujemy przeszkód i celu, który nie jest na wyciągnięcie ręki. To buduje napięcie.


2. Pokochaj konflikty!

Nie lubisz się kłócić? Nie szkodzi. Przyzwyczajaj się, bo od teraz konflikt ma towarzyszyć Ci wszędzie.

Ludzie kochają konflikty. Dajcie spokój, nikt nie chce czytać o kolorowym życiu szczęśliwej matki i żony, z całym szacunkiem. Ludzie chcą, żeby porwano dziecko. Żeby mąż zdradził. Żona zaczęła polować na kochankę. Od tego jest fikcja! Nikt nie poprosi o to w normalnym życiu, ale w książce lub filmie? Tak, proszę!

Dlatego głównego bohatera powinny otaczać konflikty. Z wrogiem. Z samym sobą. Ze światem. Z innymi bohaterami. Spokój szybko nudzi.


3. Ciągle podwyższaj stawkę.

Ojej, Twój bohater spóźni się na ślub brata, jeśli nie zdąży na pociąg? A może nie może się spóźnić, bo ma obrączki? A może do ślubu musi dojść dokładnie o tej godzinie, bo panna młoda jest siostrą pewnego bardzo niebezpiecznego człowieka, któremu na tym ślubie bardzo zależy? A obrączki pełnią w tutaj kluczową rolę?

Dużo tych pytań. Ale tak – mniej więcej o to właśnie chodzi.

Zawsze zaczynamy od pagórka, a kończymy na najwyższej górze.


4. Nie masz na to całego życia.

Presja czasu jest tutaj chyba najprostszą kwestią. Musimy go ograniczyć. Nikt nie ma wieczności na uratowanie świata czy zdemaskowanie mordercy.

Głośno i wyraźnie zarysuj granice swoim bohaterom. Macie tyle i tyle czasu. W przeciwnym razie… Właśnie. Patrz punkt wyżej.


5. Ustalaj zasady, a potem… łam je.

Brzmi banalnie, ale przyznajcie, włos się potrafi czasem na głowie jeżyć, jeśli wiemy, że bohater będzie musiał ponieść konsekwencje swoich czynów.

W każdym świecie są reguły, ustal więc własne. Może to być kodeks moralny bohatera, mogą to być zasady lub prawa obowiązujące w jakimś kraju. Koniecznie pamiętajcie o tym, by za ich nieprzestrzeganie groziła kara, a potem zmuś bohatera, by je złamał. Uciekaj. Bój się o swoje życie. Wtedy czytelnik też będzie się bał.

Co pozostało? Pióra w dłoń i do pracy! A gdyby zabrakło Wam inspiracji, możecie poszukać jej TUTAJ.

No! Dziękuję Wam pięknie za uwagę. Do następnego!

Pss! Jeśli macie ochotę być na bieżąco, polecam nasz Fanpage! KLIK

.


Pierwodruk pod adresem: http://pisadlo.pl/335-2/poradnik-pisarski/


Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation