blog
zespołu redakcyjnego miesięcznika

Cafe Poetica: warsztaty 18-20 XII 2024

Cafe Poetica: warsztaty 18-20 XII 2024

Nasz miesięcznik sprawuje patronat medialny nad prywatną grupą poetycką na Facebooku: CAFE POETICA  ( stan na dzisiaj: 189 członków).
Aktualnymi administratorami oraz animatorami grupy są dwie Agnieszki (Aga Agnes oraz Agnieszka Symber) i redaktor naczelny naszego miesięcznika,  czyli ja.
Systematycznie w grupie organizowane są co tydzień warsztaty literackie. Na dzisiaj przyszła kolej na mnie na zorganizowanie warsztatów.
Musiałem wymyśleć ich temat na ich inspirację. 
Aktualnie kończy się adwent i zbliżają się Święta (to już za tydzień). W naszym kraju mają one dość dużą rangę nie tylko religijną (dla coraz mniejszej grupy wierzących i ,,praktykujących'') ale też już kulturową, obyczajową w zakresie celebrowania rodzinnych wigilijnych spotkań. Dla mnie osobiście od zawsze były to bardzo ważne święta. W tym roku to już równo za tydzień. 
Wydaje się więc, że to właśnie te oczekiwane święta powinny stać się inspiracją kolejnych warsztatów. Wydawało mi się to jednak nazbyt banalne. 
Skąd więc temat uruchomionych dzisiaj warsztatów? Święta w naszej polskiej kulturze kojarzą nam się ze wspólnej wieczerzy wigilijnej z tradycyjnie ,,pustym miejscem przy stole''. Stąd moje skojarzenie z ulubioną przez mnie kultową piosenką z moich studenckich czasów wyśpiewaną na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a potem na festiwalach w Opolu i Sopocie.
Okazało się, że czas szybko leci i w tym roku obchodzimy 50-lecie pierwszego wykonania tej piosenki.
Podjąłem więc decyzję, że motywem bieżących warsztatów będzie tekst autorstwa Włodzimierza Szymanowicza (i pewnie całą atmosfera piosenki: na festiwalu piosenki Studenckiej jak protest-song młodego pokolenia a w Opolu wykonane już jak oratorium)

Nagrania poniżej cytujemy z pełnym poszanowaniem praw autorskich na podstawie Standardowej Licencji YouTube.

Oficjalne nagranie:

Podcast TVP Kultura o historii utworu:

O piosence opowiadają: Elżbieta Wojnowska, Pawel Sztompke, Piotr Metz, Michał Ogórek, Marek Piekarczyk, Grzegorz Skawiński, Maria Szabłowska, Jerzy Sosnowski... Warto zwrócić uwagę na szerokie możliwości interpretacyjne w zależności od aranżacji i wykonania: protest-song czy oratorium (zobacz w wypowiedź poniżej od 5 min 20 s.)

Zadanie do wykonania w ramach warsztatów:

Zapraszam do udziału na ten tydzień w warsztatach literackich do jakich inspiracją niech będzie krótki wiersz Włodzimierza Szymanowicza, który został wykorzystany jako tekst kultowej dla mojego pokolenia ( z naszych czasów studenckich) piosenki Elżbiety Wojnowskiej pod tytułem: ZAPROŚCIE MNIE DO STOŁU.
(W komentarzu link do piosenki oraz podcastu na temat historii tej piosenki, który może poszerzyć nam tło dla naszej inspiracji)
Zadanie warsztatowe:
=> tekst (teksty) wierszem lub prozą w nawiązaniu do tego tematu
=> start dzisiaj (środa, dnia 18 grudnia 2024), zakończenie piątek, dnia 20 grudnia, godz. 21:oo
=> oznaczamy:
1) banerem,
2) hasztagiem: #dostołu_CP
3) odesłaniem do mnie: ,,warsztaty z: Janek Jackowicz-Korczyński "

P.S.

Warsztaty nawiązują w pewien sposób do tradycji wigilijnych spotkań stąd taki właśnie pomysł na ich tematykę.
W redagowanym obecnie numerze grudniowym naszego miesięcznika Społeczno-Kulturalnego KREATYWNI zamierzamy umieścić felietony poświęcone tegorocznym świętom oraz wspomnianej wyżej piosence Elżbiety Wojnowskiej. Dlatego chcielibyśmy wybrane utwory z naszych warsztatów również tam opublikować. Z tego powodu, jeśli ktoś nie wyraża na to zgody powinien dodatkowo użyć hasztagu: #BezPublikacji