Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 




  >>> w układzie tematycznym
  >>> w układzie chronologicznym
  >>> w układzie alfabetycznym 
  >>> popularność

  >>> zobacz wcześniejsze numery

Wywiad z Robertem Skaza: PYRKON 2019 / Dominika Danieluk

Pyrkon to idealna okazja do poznawania niesamowitych ludzi oraz ich pasja.

Robert Skaza razem z żoną tworzą mroczną sztukę, która zapiera dech w piersiach.
Zobacz też: 
https://www.facebook.com/Horror-Mannequins-Figures-1536260113135173/ 
https://www.biomechanical-art.pl/  
Fotografie poniżej autorstwa Roberta Skaza.

 

Zapraszam do przeczytania krótkiego wywiadu z artystą.


 

Kim jesteście? Kim są państwo z zawodu/wykształcenia?

 Robert: Z wykształcenia jestem pedagogiem, pracuję w poradnia psychologiczno-pedagogicznej.  Żona jest językowcem i logistykiem, pracującym w sprzedaży zagranicznej.  Oboje lubimy fantastykę, szczególnie jej mroczniejsze wydanie. Każde z nas ma również plastyczne uzdolnienia, dzięki którym możemy wprowadzać w życie nasze "straszne" projekty.

 

 Skąd powstał pomysł tworzenia obrazów/figur? 

Robert: Pomysł powstał się około 3 lat temu. Stwierdziłem, że przestaje mi wystarczać forma 2D i chcę spróbować czegoś nowego. Wpadłem na pomysł przerabiania starych manekinów na potwory. Po jakimś czasie rozpocząłem działania z formami naściennymi. Żona od pewnego czasu również ruszyła ze swoją 'linią'-  tworzy m.in lampy i statywy. Wcześniej tworzyła naszyjniki oraz nakrycia głowy - korony inspirowane sztuką ludową i folklorem, które niedługo pojawią się na naszej stronie. Na chwilę obecną można je oglądać na Instagramie żony.

 

Kto jest inspiracją do tworzenia państwa dzieł? Dlaczego inspiruje was ta osoba/osoby?

Robert: Fascynują nas wybrane prace H.R.Gigera, Louisa Royo, filmy Horror/SF, literatura grozy autorów takich jak  H.P.  Lovecraft, Stephen King, E. A. Poe, Clive Barker. Ja osobiście lubię skrajne zestawienia, kontrasty między zwiewnym pięknem i mrocznymi, zimnymi maszyneriami. Anna ma podobnie. Jak wspomniałem wcześniej, lubi także motywy charakterystyczne dla folkloru, legend i baśni ludowych. 

Jak długo państwo tworzycie swoje prace? Jak długo zajmujecie się robieniem figur/obrazów?

Robert: Konkretnie działam w tym od jakichś dwóch lat. Anna zaczęła kilka miesięcy temu-także dopiero się rozkręca. Czas potrzebny na wykonanie danej pracy jest w zasadzie trudny do obliczenia. Wszystko zależne jest od jej formy, wielkości, ilości detali i poziomu weny. To trochę jak z pisaniem wiersza, albo napiszesz cały w 5 minut, bo akurat coś cię natchnie, albo siedzisz nad nim miesiąc, a i tak wydaje się nieskończony. 

Z jakich materiałów są państwa prace? Skąd biorą państwo materiały do robienia rzeźb? Czy kosztowne jest robienie rzeźb albo obrazów?

Robert: Proces twórczy ściśle tajny! Mogę tylko zdradzić, że prace oparte są na recyklingu - także może znaleźć się tam niemal wszystko (elementy metalowe, pvc, drewno). Jednak po śmietnikach nie chodzimy. Znajomi i rodzina wiedzą, że jeśli mają np. zepsuty odkurzacz, stare zabawki albo pęknięty kołpak - mają dzwonić do nas.

Jakie obrazy/ figury ludzie najczęściej u państwa zamawiają?

Robert: Póki co dekoracje ścienne cieszą się największym powodzeniem. O dziwo te najbardziej przerażające, kontrowersyjne również mają odbiorców.

 

Jak reagują ludzie na państwa sztukę? 

Robert: Nasze prace  kierowane są do określonego odbiorcy, który ceni mroczne, tajemnicze i niepokojące klimaty. To coś dla fanów kultury goth, post-apo, horror/sf. Nie szukamy i nie oczekujemy akceptacji szerszych mas. Jednak fanów takich klimatów jest sporo o czym przekonujemy się na konwentach fantastyki w całej Polsce.      

 

  

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation