DZIAŁY TEMATYCZNE
naszego miesięcznika

Działy tematyczne Miesięcznika Społeczno -Kulturalnego KREATYWNI

Nasz miesięcznik ma podzielone swoje publikacje na poszczególne działy tematyczne. Aktualnie porządkujemy dostęp do archiwów poszczególnych działów. Zgodnie z z naszymi planami prac redakcyjnych sfinalizować ten proces chcemy do końca 2024 r.

Dodatkowym utrudnieniem redakcyjnym jest przechowywanie naszego archiwum w 3 niezależnych bazach danych i udostępnianych na 3 różnych platformach. Trwają równolegle prace techniczne nad ujednoliceniem technicznym archiwum. 

 

Linki do poszczególnych działów tematycznych (ciągle jeszcze w wersji roboczej - niedokończonej) znajdują się w menu powyżej.


 publicystyka:

 

Ulubioną naszą formą publicystyczną są felietony. W czasach współpracy naszej redakcji z liceum ogólnokształcącym  w ramach dziennikarskiej innowacji pedagogicznej namawialiśmy uczniów do takiej formy ekspresji szczególnie w sytuacjach silnych emocjonalnych doświadczeń zgodnie z zasadami, że:

  • ==> nieprawdą jest, że ,,dzieci i ryby nie mają głosu'' i czasami trzeba ,,wykrzyczeć światu'' informacje o własnych emocjach a nie dławić je tylko w sobie
  • ==> warto, a nawet trzeba  rodziców, nauczycieli, grupę rówieśniczą informować o tym co nas boli, co nas wkurza, co nas cieszy... Jest to jedno z kluczowych narzędzi przeciwdziałania niezrozumieniu i potencjalnym konfliktom. 

Przykładem takiego ,,wkurzenia'' na rzeczywistość były publikowane ,,na marginesie'' naszego miesięcznika felietony strajkowe pisane w czasie strajku nauczycieli w 2019 r przez redaktora naczelnego naszego miesięcznika. W tamtym czasie nadaliśmy im status niepubliczny (nie były indeksowane przez wyszukiwarki internetowe) dla bezpieczeństwa zawodowego autora felietonów w obliczu nasilonego hejtu przeciw nauczycielom generowanego przez  ówczesne władze. Z tego powodu felietony te nie weszły formalnie w zakres publikacji naszego miesięcznika. 

Od pierwszego kwartału 2024 r.  wyodrębniliśmy w naszym miesięczniku dział felietonów z cyklu (bez?)SENSOWNA SZKOŁA. (trwają prace nad wyodrębnieniem archiwum tego cyklu. Cykl publikacji (bez?)SENSOWNA SZKOŁA nie ogranicza się do felietonów ale obejmuje inne działy naszych publikacji. Planujemy niebawem udostępnić osobne archiwum całej tematyki tego cyklu

Redaktorką prowadzącą dział felietonów w naszej redakcji jest Nadia Zielińska.


Kolejnym działem w naszym miesięczniku są ARTYKUŁY. 
(archiwum udostępnimy niebawem)

Artykuł jest formą pisemnego tekstu, który ma na celu przedstawienie i omówienie konkretnej tematyki lub zagadnienia. Jest to między innymi jeden z podstawowych rodzajów publikacji naukowych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach akademickich i profesjonalnych. Ich celem jest również ROLA INFORMACYJNA i EDUKACYJNA: upowszechnianie ważnych, zdaniem autora artykułu, informacji o otaczającym nas świecie oraz problemach i zjawiskach ważnych społecznie. Nasza redakcja selekcjonuje publikowane treści według klucza wartości: POZYTYWNI, KREATYWNI, SOLIDARNI. Unikamy tematyki politycznej, ale nie unikamy tematyki włąnej społecznie. Przykładowa tematyka określonych cykli: GLOBAL SOS (zagadnienia klimatyczne), (bez?)SENSOWNA SZKOŁA (naprawa systemu edukacji czy (bez)SILNA MŁODZIEŻ (dobrostan emocjonalny młodzieży).
Publikujemy nie tylko artykuły zaprzyjaźnionych z naszą redakcją uznanych autorytetów naukowych i publicystycznych ale również powszechnie dostępne w sieci materiały na licencji (CREATIVE COMMONS). Kolejnym działem tematycznym, który obejmuje różne formy publicystyczne w naszym miesięczniku jest dział tematyczny poświęcony GÓROM (w dużej części Tatrom wspinaczce wysokogórskiej i generalnie szerokiej tematyce poświęconej górom u turystyce górskiej) wiąże się to z faktem, że od zawsze redaktor naczelny naszego miesięcznika jest niepoprawny GÓROMANIAKIEM.
Redaktorem prowadzącym tego działu jest redaktor naczelny naszego miesięcznika.



REPORTAŻE

Reportaże z założenia miały być jedną z form dziennikarskich realizowanych w VI LO w klasach dziennikarskich w ramach realizacji dziennikarskiej innowacji pedagogicznej pod patronatem naszego miesięcznika. Mimo usilnych starań nie udało się jednak zmobilizować uczniów do takiej formy kreatywności. Ten dział nie zawiera wielu publikacji a q starszych numerach miesięcznika nie są one wyszczególnione jako osobny dział. Paradoksalnie w poprzednich latach (owoc starszych klas) reportaży publikowaliśmy więcej ale nie są one wydzielone  do osobnego działu REPORTAŻE.
Mamy nadzieję w przyszłości znaleźć czas i siły aby je włączy do archiwalnego działu reportaży.

 literatura:

ciąg dalszy nastąpi...